برگشت به صفحه نخست

حتی اگر تا به حال به مراکز دندان پزشکی مراجعه نکرده باشید، احتمالاً نام ایمپلنت را شنیده‌اید. ایمپلنت یکی از محبوب‌ترین روش‌های کاشت دندان است؛ زیرا یک ایمپلنت دندان به شرطی که در شرایط خوب و مناسبی انجام بگیرد می‌تواند جای یک دندان واقعی را تا حد زیادی پر کند و زیبایی لبخند شما را تضمین نماید. به همین دلیل بسیاری از افراد از این روش درمانی برای حل مشکلات دندان‌های خود استفاده می‌کنند. در مطب دندان پزشکی دکتر الهه پرورش، خدمات ایمپلنت دندان توسط مجرب‌ترین دندان پزشکان و با استفاده از جدیدترین متدهای روز دنیا انجام می‌شود تا داشتن دندان‌های سالم و تا حد امکان طبیعی برای بیماران تضمین شود. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید تا بیشتر با این روش درمانی و مزایای آن آشنا شویم.

همه چیز در مورد ایمپلنت دندان

ایمپلنت چیست؟
زمانی که ریشه یک دندان به هر دلیلی از بین می‌رود یا تاج دندان شکسته می‌شود، راهی جز کشیدن آن باقی نخواهد ماند. اما خوشبختانه در این حالت جای دندان خالی مانده را می‌توان با روش‌های مختلفی پر کرد. گزینه‌های معدودی برای کاشت مجدد دندان وجود دارد که در بین این گزینه‌ها ایمپلنت دندان بهترین و رایج‌ترین انتخاب برای بسیاری از افراد است. در این روش از یک پیچ تیتانیومی یا همان فیکسچر به عنوان ریشه دندان استفاده می‌شود. فیکسچر در محل دندان کشیده شده قرار می‌گیرد و سپس تاج دندان که به آن آباتمنت گفته می‌شود روی آن قرار می‌گیرد. به این ترتیب ایمپلنت جایگزین دندان‌های از دست رفته می‌شود.
مراحل انجام ایمپلنت
بعد از انجام آزمایش‌های اولیه و بررسی وضعیت کلی فک و دندان‌ها، در صورتی که شرایط مناسب تشخیص داده شود، فیکسچر یا همان پیچ تیتانیومی در طی عملیات جراحی با اعمال بی حسی و بدون درد در فک قرار داده می‌شود. بعد از آن بسته به محل قرار گیری دندان مورد نظر، بین 3 تا 5 ماه زمان لازم است تا استخوان‌های فک اطراف ایمپلنت انجام شده را پر کنند. پس از گذشت این مدت تاج اصلی که توسط دندان پزشک قالب گیری شده به فیکسچر متصل می‌شود. در طی این مدت پزشک دستورات خاصی را به بیمار اعلام می‌کند تا موفقیت ایمپلنت تضمین شود.
ایمپلنت فوری چیست؟
در بعضی از موارد خصوصاً برای 6 دندان قدامی این امکان وجود دارد که بلافاصله بعد از قرار گیری پیچ تیتانیومی، تاج موقتی روی آن متصل می‌شود. این روکش موقتی بوده و بین 3 تا 5 ماه بعد با روکش اصلی که قالب گیری شده است جایگزین می‌شود. در این روش با قرار دادن روکش موقت سعی می‌شود تا زیبایی لبخند تا حد امکان حفظ شود. با این حال همانطور که اشاره شد انجام این روش به مقدماتی نیاز دارد و کاملاً به نظر پزشک وابسته است.


ایمپلنت بدون برش و جراحی
در گذشته در طی جراحی و برش لثه فضای مربوطه برای قرار گیری فیکسچر آماده می‌شد. این روش علاوه بر این که خون ریزی و درد بیشتری برای بیمار به همراه داشت نیاز به برش دندان داشت و موجب مشکلاتی می‌شد. در حال حاضر با روش ایمپلنت بدون برش و جراحی، طراحی و کاشت دندان به صورت کاملاً دیجیتال انجام می‌شود. برای این کار دهان متقاضی اسکن شده و محل قرار گیری ایمپلنت به وسیله شبیه سازی دیجیتالی از قبل معین می‌شود. عدم نیاز به جراحی، خونریزی بسیار کم و عدم نیاز به بخیه از مهم‌ترین و اصلی‌ترین ویژگی‌های این روش است.
مزایای ایمپلنت دندان
*استفاده دائمی: ایمپلنت‌ها تقریباً می‌توانند جای یک دندان طبیعی را به طور کامل پر کنند. فیکسچر به صورت دائمی قابل استفاده خواهد بود و تنها در صورت نیاز تاج آن‌ها تعویض خواهند شد.
*جایگزین مناسب برای دندان‌های مصنوعی: دندان‌های مصنوعی گاهی می‌توانند مشکل ساز شوند. اما ایمپلنت‌ها به دلیل فیکس بودن و شباهت زیاد به دندان‌های طبیعی هیچ مشکلی برای بیمار ایجاد نخواهند کرد.
*راحت و قابل اطمینان: نسبت به روش‌های دیگر، ایمپلنت‌ها گزینه‌های بسیار راحت‌تر و در عین حال قابل اطمینان تری هستند. افرادی که از این روش استفاده می‌کنند معمولاً دچار درد کمتری می‌شوند و درصد موفقیت درمان آن‌ها بسیار بالا خواهد بود.
*مقاومت بالا: اگر مراحل انجام ایمپلنت به درستی صورت بگیرد، دندان کاشته شده بسیار مقاوم خواهد بود. به همین دلیل برای دندان‌های خلفی (همچون آسیاب) که تحت فشار زیادی قرار می‌گیرند بهترین گزینه محسوب می‌شوند.
*ظاهری زیبا و طبیعی: ظاهر ایمپلنت تفاوتی با دندان‌های طبیعی ندارد و این موضوع به زیبایی ایمپلنت‌ها و طبیعی جلوه کرد آن‌ها کمک زیادی خواهد کرد.
ویژگی‌ها و تمایز ما در ایمپلنت دندان
در مطب دکتر الهه پرورش، از جدیدترین روش‌ها و متدها برای انجام عملیات ایمپلنت بر اساس شرایط بیمار به کار گرفته می‌شوند. به این ترتیب علاوه بر انجام روش‌های رایج ایمپلنت، از روش‌های نوین درمانی که طول دوره درمان را کاهش می‌دهند و البته بسیار راحت‌تر از روش‌های سابق هستند نیز استفاده می‌شود تا رضایت حداکثری بیمار جلب گردد.

استفاده از سیستم Surgical Guide برای ایمپلنت یک روزه
مهم‌ترین ویژگی ما استفاده از سیستم Surgical Guide برای ایمپلنت یک روزه است. در این روش از سیستم‌های دیجیتالی برای اسکن و شبیه سازی دهان بیمار استفاده می‌شود. سپس محل قرار گیری ایمپلنت به طور کاملاً دقیق معین می‌شود. این سیستم این امکان را فراهم می‌کند تا بلافاصله بعد از کشیده شدن دندان عملیات جایگذاری فیکسچر امکان پذیر باشد. از این روز به این روش ایمپلنت یک روزه گفته می‌شود. نکته مهم دیگر عدم نیاز به بخیه در این روش است. زیرا خون ریزی بسیار کمتر از روش‌های دیگر خواهد بود. در نتیجه در این روش بیمار راحتی بسیار بیشتری احساس خواهد کرد و می‌توان آن را روشی کاملاً بدون درد دانست.
علاوه بر این در مدت زمان بسیار کوتاهی می‌توان روکش نهایی دندان را نیز آماده و روی فیکسچر قرار داد تا فرآیند درمانی بسیار کوتاه شود. در این روش تعداد مراجعه بیمار به مطب به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کرده و از لحاظ روحی و روانی نیز به بیمار کمک خواهد شد.