برگشت به صفحه نخست
همه ما دوست داریم هنگامی که صحبت می‌کنیم و یا لبخند می‌زنیم، دندان‌هایمان در بهترین حالت خود باشند. به همین دلیل نیز سعی داریم با مراقبت از دندان‌ها آن‌ها را در بهترین حالت خود نگهداریم. اما گاهی بالا رفتن سن، رژیم غذایی غلط و عادات بدی مانند سیگار کشیدن باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود. بلیچینگ راهی بسیار ساده است که شما را از شر رنگ بد دندان خلاص می‌کند.
اگر از حالت و فرم دندان‌های خود راضی هستید و تنها قصد دارید آن‌ها را کمی سفیدتر کنید، بلیچینگ بهترین و سالم‌ترین راه برای این کار است. برای انجام بلیچینگ تنها جرم گیری دندان‌ها کافی است و نیازی به تغییر در حالت دندان‌ها و یا تراش دادن مینای دندان نیست. هزینه انجام این روش برای سفید کردن دندان‌ها نیز از سایر روش‌های زیبایی دندان بسیار پایین‌تر است. ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر پرورش بلیچینگ را با بالاترین دقت و کیفیت انجام می‌دهیم. در ادامه برای آشنایی بیشتر با روند انجام بلیچینگ با ما همراه باشید.

بلیچینگ

بلیچینگ چیست؟
بلیچینگ یکی از راه‌های سفید کردن ظاهر دندان‌هاست که توسط مواد شیمیایی حاوی هیدروژن پراکسید و یا پراکسید کربامید انجام می‌شود. این مواد به مینای دندان نفوذ کرده و رسوبات رنگی داخل مینای دندان و تاج دندان را اکسید کرده و از بین می‌برد. گفته می‌شود این روش می‌تواند تا 5 درجه دندان‌ها را سفیدتر کند.
انواع بلیچینگ
بلیچینگ دو روش خانگی (Home Bleaching) و کلینیکی (Ofiice Bleaching ) دارد. در هر دو روش باید حداقل یکبار به مطب دندانپزشک مراجعه کنید. برای روش خانگی برای شما در مطب پزشک قالب شفافی تهیه می‌شود که با استفاده از آن می‌توانید مواد مخصوص سفید کننده را روی دندان‌های خود قرار دهید. طوری که به لثه‌ها آسیب نرسد.
روش آفیس بلیچینگ که روش موثرتری از روش خانگی است، توسط خود دندانپزشک و با دقت و حساسیت خاصی بر روی دندان‌ها انجام می‌شود. فرق بین این دو روش استفاده از دستگاه لیزر برای فعال کردن مواد شیمیایی در مطب دندانپزشک و نیز غلظت بیشتر مواد در آفیس بلیچینگ است. همین دو عامل نیز تأثیر سفید کنندگی مواد را افزایش می‌دهد.
هرچند تأثیر بلافاصله‌ای بلیچینگ در کلینیک بیشتر از روش خانگی است، اما روش خانگی ماندگارتر و پایدارتر است. با این حال توصیه دندانپزشکان با تجربه ما به شما این است که برای انجام این کار بهتر است هر دو این روش‌ها را انجام دهید. برای بار اول به مطب دندانپزشک مراجعه کنید و پس از آن با تهیه قالب در خانه نیز بلیچینگ را انجام دهید. این کار در نهایت رضایت شما را از رنگ نهایی دندان‌ها بیشتر خواهد کرد.

نحوه انجام بلیچینگ
اگر مطابق نظر دندانپزشکان بخواهید هر دو روش را با هم ترکیب کنید. مراحل بلیچینگ به صورت زیر خواهد بود.

آفیس بلیچینگ
1.ابتدا برای بلیچینگ کلینیکی به مطب دندانپزشک مراجعه می‌کنید.
2.دندانپزشک دندان‌های شما را بررسی کرده در صورت لزوم جرم گیری و تمیز می‌کند.
3.پس از خشک کردن داخل دهان مواد محافظ را به دقت بر روی لثه و بین دندان‌ها قرار می‌دهد تا مواد سفید کننده اسیدی با لثه تماس پیدا نکند.
4.پس از خشک شدن این مواد، ماده سفید کننده با غلظت بالا روی دندان‌ها قرار می‌گیرد.
5.دستگاه لیزر با اشعه مخصوصی روبروی دهان قرار می‌گیرد تا با تابش بر مواد سفید کننده آن‌ها را فعال کند.
6.پس از 5 الی 10 دقیقه مواد از روی دندان‌ها شسته می‌شود و رنگ دندان‌ها به حالت دلخواه شما در می‌آید.
7.پس از آن باید طبق نظر پزشک در همان جلسه و یا جلسه‌ای دیگر برای تهیه قالب بلیچینگ خانگی اقدام کنید.
بلیچینگ خانگی
8.برای این کار مواد قالب گیری روی دندان شما قرار می‌گیرد تا قالبی دقیقاً مطابق فرم دندان‌های شما تهیه شود.
9.این قالب در لابراتوارها و یا در مطب‌های دندانپزشکی زیبایی ساخته شده و پس از یک روز یا یک هفته در اختیار شما قرار می‌گیرد.
10.برای انجام بلیچینگ خانگی مواد سفید کننده را به آرامی توسط سرنگ مخصوص در لایه داخلی قالب پلاستیکی (تری) پخش کنید و سپس روی دندان قرار دهید. اگر این مواد به لثه اصابت کرد آن را با مسواک خشک تمیز کنید.
11.پس از 15 دقیقه قالب را برداشته و دندان‌ها و لثه‌ها را به خوبی بشویید.
12.قالب پلاستیکی(تری) و سرنگ را نیز پس از بلیچینگ شسته و خشک کنید و در جای خنک (بیرون از یخچال) نگهداری کنید.
لازم به ذکر است که قبل از انجام هر دو روش بلیچینگ باید دندان‌ها را با مسواک و نخ دندان تمیز کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.

نکاتی که پس از بلیچینگ باید رعایت کنید
پس از انجام بلیچینگ چه خانگی و چه کلینیکی در مطب تا چند ساعت و حتی یک روز باید از خوردن مواد رنگی و اسیدی مانند نوشابه، قهوه، شراب، میوه‌ها و شکلات و شیرینی جات و...  و مصرف هرگونه دخانیات خودداری کنید.
از آنجا که پس از انجام بلیچینگ ممکن است دندان‌ها در برخی افراد برای مدت کوتاهی کمی حساس شوند، بهتر است از خوردن و نوشیدن مواد خیلی سرد و خیلی گرم نیز پرهیز شود.
پس از هربار استفاده از سرنگ حاوی ژل آن را شسته و در جای خشک و خنک نگهداری کنید. توصیه می‌شود در یک روز بیش از دو بار بیلیچینگ خانگی را انجام ندهید زیرا تاثیری نخواهد داشت.
ویژگی و تمایز ما در انجام بلیچینگ
میزان سفید شدن دندان در فرایند بلیچینگ کاملاً به کیفیت مواد سفید کننده بستگی دارد. ما در کلینیک دندان پزشکی دکتر پرورش با استفاده از مواد درجه یک کانادایی و آمریکایی و برخورداری از دستگاه‌های مجهز این فرایند را با بهترین نتیجه و در سریع‌ترین زمان برای شما انجام خواهیم داد.
ساخت قالب پلاستیکی(تری) از روی دندان‌های شما برای انجام روش خانگی در کمترین زمان در کلینیک ما انجام می‌شود. شما می‌توانید با دریافت مواد سفید کننده‌ای که در اختیارتان قرار می‌دهیم، بلیچینگ خانگی را نیز با نتیجه بسیار مطلوب انجام دهید.
 بلیچینگ یک درمان موقت برای از بین بردن رنگ بد دندان‌هاست. به همین دلیل هر چند وقت یک بار (بسته به نظر دندانپزشک) نیاز به ترمیم دارد. ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر پرورش با استفاده از مواد باکیفیت و مقاوم این زمان را تا حد ممکن به تعویق می‌اندازیم تا مدت طولانی‌تری از رنگ زیبای دندان‌های خود لذت ببرید.