لمینیت روشی برای زیبایی سریع دندانها است که لبخند زیبا و هالیوودی را ایجاد می کند لمینیت در دو نوع کامپوزیتی و سرامیکی وجود دارد که در ادامه به جزئیات هر دو روش می پردازیم
لمینیت کامپوزیتی
این روزها با وجود مشغله بسیار زیادی که داریم، مدت زمان زیادی که بیرون از خانه سپری می‌کنیم و نیز میان وعده‌های پر از قند و مواد فرآوری شده‌ای که مصرف می‌کنیم، مراقبت از دندان بسیار سخت شده است. به همین دلیل نیز علم دندانپزشکی با درک اهمیت سلامت و زیبایی دندان‌ها راه‌های زیادی را پیش روی افراد برای ترمیم دندان‌ها گذاشته است. کامپوزیت دندان که یکی از انواع لمینیت می‌باشد، یکی از پرطرفدارترین راه‌های ترمیم در دندانپزشکی است که هم در جهت زیبایی ظاهری و هم سلامت و عمر بیشتر دندان‌ها مؤثر واقع شده است.
انجام لمینیت با روش کامپوزیت دندان به دلیل محبوبیتی که بین افراد جامعه داشته، در سال‌های اخیر پیشرفت‌های زیادی را پشت سر گذاشته است. پیشرفت‌هایی که منجر شده اکنون کامپوزیت دندان در کلینیک ما که مجهز به پیشرفته‌ترین تجهیزات دندانپزشکی است با ظرافت و زیبایی بیشتری انجام شود. اما کامپوزیت دندان چگونه انجام می‌شود و تمایز خدمات کامپوزیت دندان پزشکی در کلینیک دندان پزشکی دکتر پرورش چیست؟
کامپوزیت دندان چیست؟
کامپوزیت دندان یا ونیر کامپوزیت پوسته نازکی است که در ابتدا به صورت ماده‌ای خمیری شکل بوده و از ترکیب ذرات فیلر به وجود آمده است. این ترکیب خمیری برای قالب گیری روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و سپس در معرض اشعه یووی سفت و سخت شده و با مقاومت نسبتاً بالا بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد.
یکی از مشکلات و سوالاتی که همیشه ذهن بیماران را پیش از شروع درمان و حتی پس از انجام لمینیت کامپوزیتی به خودش درگیر می‌کند. این است که آیا واقعاً این نوع لمینیت می‌تواند در طولانی مدت استحکام کافی داشته باشد؟ و یا اینکه آیا باتوجه به بحث‌هایی که پیرامون مقایسه لمینیت کامپوزیتی با دیگر روش‌ها موجود است، می‌توان از کامپوزیت دندان به عنوان راه حل دائمی زیبایی دندان‌ها مطمئن بود؟
در جواب این سؤال باید گفت نسل جدید کامپوزیت دندان که به جهت ترمیم ظاهر دندان‌های پوسیده، شکسته، بافاصله و یا نامرتب و ایجاد لبخند زیبا بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد از تکنولوژی نانو بهره می‌برند. این نوع از کامپوزیت دندان که ما نیز از آن برای دقت و ظرافت بیشتر در کار استفاده می‌کنیم، استحکام بالاتری نسبت به مواد کامپوزیت قدیمی‌تر دارند. هم چنین در کامپوزیت‌های نسل جدید فرایند پولیش راحت‌تر شده و مقاومت و استحکام ونیز کامپوزیت را به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده است.
بنابراین اگر پس از مراجعه به پزشک و بررسی شرایط دندان‌ها روش کامپوزیت دندان را برای داشتن لبخند زیبا انتخاب کردید، می‌توانید مطمئن باشید که دندانپزشکان با تجربه و متخصص ما در سریع‌ترین زمان ممکن، با بیشترین ظرافت و بالاترین کیفیت کامپوزیت دندان را برای شما انجام خواهند داد و در نهایت لبخندی زیبا و متناسب با حالت دندان‌های اصلی را برای شما فراهم می‌کنند.

لمینیت دندان

ویژگی‌ها و تمایز ما در کامپوزیت دندان
در انجام کامپوزیت دندان و داشتن ظاهری هرچه طبیعی‌تر و لبخندی زیباتر، چند مورد اهمیت بسیار زیادی دارد. اولین مورد ضخامت ونیر کامپوزیت است. گاهی اوقات بیماران پس از انجام لمینیت کامپوزیتی به دلیل ضخامت زیادلایه کامپوزیت و غیر طبیعی شدن دندان‌ها احساس ناراحتی می‌کنند. ما در کلینیک دکتر پرورش با بهره مندی از پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های روز لایه کامپوزیت را به نازکی لنز چشم کاهش داده‌ایم تا در نهایت لمینیت دندان‌ها در طبیعی‌ترین حالت ممکن انجام شود.
دومین مورد حائز اهمیت انتخاب مواد با کیفیت برای جلوگیری از تغییر رنگ زود هنگام  ونیر کامپوزیت و شکستن آن است. هرچند بروز این موارد تا حد زیادی به مراقبت‌های خود بیمار نیز بستگی دارد. اما پزشکان ما بیشترین تلاش خود و دقت خود را در جلوگیری از بروز مشکل انجام می‌دهند. استفاده از بهترین متریال و کامپوزیت‌های نسل جدید مشکل تغییر رنگ و استحکام لمینیت کامپوزیتی را نیز برطرف کرده است.
دیگر موردی که بسیاری از بیماران را دچار دردسرهای پس از کامپوزیت می‌کند، چسب استفاده شده بر روی دندان است. این چسب اگر باعث ایجاد هوا بین دو لایه دندان و کامپوزیت شود و یا کیفیت لازم را نداشته باشد می‌تواند باعث ایجاد بوی بد دهان و یا حتی لق شدن کامپوزیت شود. از این رو ما با استفاده از باکیفیت‌ترین چسب‌ها این مشکل را برای بیماران خود به کلی حل کرده‌ایم تا با نگرانی کمتری روند درمان را طی کنند.

مراحل کامپوزیت دندان چگونه انجام می‌شود؟
یکی از نگرانی‌هایی که برای بیماران قبل از انجام کامپوزیت دندان پیش می‌آید این است که پس از قرار گرفتن پوشش کامپوزیت دندان‌های اصلی آسیب می‌بینند؟ یا ممکن است پس از مدتی دندان‌های اصلی دچار پوسیدگی شوند؟
مهم‌ترین مرحله کامپوزیت دندان مرحله پاکسازی دندان است و پاسخ همه این سؤالات نیز به دقت و مسئولیت پذیری پزشک در انجام این کار بستگی دارد. البته که مراقبت‌های بهداشتی بیمار نیز پس از انجام کامپوزیت دندان تأثیر بسیار زیادی در سالم ماندن دندان اصلی دارد.
برای اینکه کامپوزیت دندان به بهترین شکل ممکن انجام شود. ما در کلینیک دندان پزشکی دکتر پرورش با استفاده از بهترین و با کیفیت‌ترین مواد فرایند پاکسازی دندان‌ها از جرم‌ها و پلاک‌های دندانی را طی چند مرحله انجام می‌دهیم. البته که فرایند پاکسازی به میزان پوسیدگی و وضعیت دندان‌های بیمار نیز بستگی دارد.
پس از پاکسازی دندان‌ها کاملاً خشک می‌شود تا هیچ رطوبتی در هنگام چسباندن و باندینگ ونیر کامپوزیت باقی نماند. زیرا وجود رطوبت ریسک بروز پوسیدگی پس از کامپوزیت دندان را بالا  می‌برد. سپس توسط مواد اسیدی سطح جلویی دندان متخلخل شده و سطح مناسب برای کار گذاشتن کامپوزیت فراهم می‌شود. در نهایت دندانپزشک با دقت کافی مواد باندینگ را روی سطح دندان قرار داده و ونیر کامپوزیت را روی آن قرار می‌دهد. در این مرحله لایه کامپوزیت بسته به نوع درخواست بیمار یا سلیقه پزشک شکل داده می‌شود.
مزایای کامپوزیت دندان
*سریع‌ترین روش برای ترمیم پوسیدگی، شکستگی، سیاه شدگی و یا نامرتب بودن دندان‌ها
*هزینه کمتر این روش از لمینیت نسبت به سایر روش‌ها
*اصلاح طرح لبخند در یک روز
*عدم نیاز به تراش دادن دندان
*امکان ترمیم کامپوزیت همانند دندان عادی
*درمان پایدار و همیشگی
برگشت به صفحه نخست


داشتن لبخند زیبا یکی از عناصر مهم در کسب اعتماد به نفس بالا برای برقراری ارتباط اجتماعی است. به طور کلی ظاهر مرتب دندان‌ها هم بر روی چهره و هم بر روی حرف زدن افراد تأثیر بسیار زیادی می‌گذارد. تاثیری که همواره پیامدهای مثبتی برای روابط اجتماعی افراد به همراه داشته است. دندان‌ها در طول عمر خود ممکن است دچار مشکلاتی مانند لب پریدگی، پوسیدگی، ساییدگی و یا تغییر رنگ شوند و ظاهر فرد را تحت الشعاع خود قرار دهند. خوشبختانه پیشرفت‌های علم دندانپزشکی کمک بسیاری به روند اصلاح و بازسازی طرح لبخند کرده‌اند و امروزه این مشکلات جزئی به راحتی با لمینیت سرامیکی قابل رفع هستند.
لمینیت سرامیکی بهترین و ماندگارترین روشی است که افراد با استفاده از آن می‌توانند ظاهر دندان‌های خود را بازسازی کرده و لبخندی زیبا داشته باشند. همین موضوع نیز باعث شده تا لمینیت کردن دندان‌ها در دهه اخیر در جامعه شناخته شده و به یکی از محبوب‌ترین روش‌های زیبایی سازی دندان‌ها تبدیل شود. برای اینکه بیشتر با این روش لمینیت و نحوه کار متخصصین ما برای انجام لمینیت سرامیکی بیشتر آشنا شوید در ادامه با ما همراه باشید.
لمینیت سرامیکی چیست؟
لمینیت سرامیکی یا ونیر پرسیلن لایه نازکی از مواد سرامیکی هستند که در لابراتوار دندان پزشکی ساخته شده و به عنوان روکش با چسب مخصوص روی دندان‌ها قرار می‌گیرند. لیمینت سرامیکی بیشتر برای اصلاح طرح لبخند و داشتن دندان‌هایی یکدست، سفید و زیبا انجام می‌شود. به لطف این روش افراد می‌توانند عیوب دندان‌های خود مانند فاصله‌های ناهنجار دندانی، شکستگی، زرد شدگی( در اثر بیماری دیابت، خوردن قهوه و یا سیگار کشیدن زیاد) و پوسیدگی‌ها را برطرف کنند.
لیمینیت سرامیکی یا همان پرسیلن از نوعی ماده غیر فلزی و غیر آلی ساخته می‌شود که خواصی شبیه به شیشه دارد. این ویژگی ونیر پرسیلن باعث شده تا سازگاری بیشتری با محیط دهان و دندان‌ها داشته باشد و ظاهر آن نیز طبیعی‌تر به نظر برسد. زیرا نوع بازتاب نور لمینیت سرامیکی مشابه مینای دندان بوده و مانند سایر روکش‌ها حالت غیر طبیعی ندارد.
ضخامت ونیر پرسیلن یا همان روکش سرامیکی که بر روی دندان قرار می‌گیرد، معمولاً حدود 0.5 تا 0.6 میلیمتر است. برای درک بهتر این ضخامت می‌توان گفت دو برابر ضخامت پوست تخم مرغ هستند. البته نسل جدید روکش‌های سرامیکی مانند لومینیرزها از تکنولوژی به روز تری بهره برده و ضخامت آن‌ها به 0.2 میلیمتر کاهش یافته است در صورتی که استحکام آن‌ها مانند قبل بالا است.

ویژگی‌ها و تمایزات ما در انجام لمینیت سرامیکی
بسیاری از افراد به دلیل اینکه به آن‌ها گفته شده لمینیت سرامیکی نیاز به تراش دادن دندان‌ها دارد به سراغ روکش‌های دیگر که مقاومت کافی ندارند می‌رود. اما باید اشاره کنیم که متخصصین ما در کلینیک دکتر پرورش با استفاده از روش‌های به روز انجام لمینیت، با تشخیص درست، در صورت عدم نیاز به تراش دندان‌ها این مرحله را از پروسه لمینیت سرامیکی حذف می‌کنند. در این صورت با خیال راحت می‌توانید با نگهداشتن دندان‌های اصلی خود، لمینیت را با مقاوم‌ترین روکش سرامیکی انجام دهید.
از دیگر ویژگی‌ها و تمایزات ما در لمینیت سرامیکی استفاده از جدیدترین متریال با ضخامت بسیار کم حدود 0.2 میلیمتر است. هرچه ضخامت لایه سرامیکی کمتر باشد، ظرافت و زیبایی نهایی دندان‌ها بیشتر خواهد شد و طرح لبخند کاملاً طبیعی و مانند دندان‌های اصلی خواهد بود.
متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر پرورش برای انجام کارهای زیبایی مانند لمینیت سرامیکی از متریال باکیفیت با برندهای معتبر و شناخته شده استفاده می‌کنند. علاوه بر این، چسب‌های استفاده شده برای باند کردن روکش‌ها نیز از کیفیت و عمر بالایی برخوردارند. همه این حساسیت‌ها در انتخاب مواد و ظرافت و دقت در انجام کار در جهت ایجاد لبخندی زیبا و رضایت بخش بر روی صورت مشتریان است.
 

مراحل قرار دادن لمینیت سرامیکی چگونه انجام می‌شود؟
در مورد مراحل انجام کار معمولاً از سوی بیماران نگرانی‌های زیادی وجود دارد و سؤال‌ها و چراهای زیادی نیز در ذهن آنها باقی می‌گذارد. در پی این نگرانی سؤال‌هایی از این دست برای افراد مطرح می‌شود.که آیا برای لیمنیت سرامیکی حتماً نیاز است دندان‌ها تراشیده شود؟ آیا پس از قرار دادن روکش امکان برداشتن کامل آن‌ها وجود دارد؟ یا عمر این نوع لیمینیت چقدر است و آیا ممکن است لق شده و از دندان جدا شود؟
لمینیت سرامیکی حداقل به دو جلسه مراجعه به دندانپزشک نیاز دارد. در جلسه اول عیوب دندان مانند پوسیدگی‌ها، عصب کشی و... توسط دندان پزشک رفع شده و در صورت نیاز تراش داده می‌شوند. نگرانی اکثر بیماران نیز مربوط به این مرحله است. تراش دادن دندان‌ها در صورتی که دندان‌ها عیب خاصی مانند عقب رفتگی، فرورفتگی، کج شدگی و یا پوسیدگی داشته باشند نیاز است. اما در متدهای جدید اگر دندان‌ها از نظر پزشک مشکل خاصی نداشته باشند نیاز به تراش دادن آن‌ها نیست. البته لازم به ذکر است که در صورت تراش دادن دندان‌ها، تا زمان آماده شدن قالب سرامیکی، یک قالب موقت به بیمار داده می‌شود تا از آن استفاده کند.
پس از تراش دادن دندان‌ها نوبت به قالب گیری می‌رسد. در این مرحله ماده‌ای بنفش رنگ به همراه قالب بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد تا قالب نهایی برای ساخت دندان‌ها به لابراتورا فرستاده شود. جلسه دوم پس از آماده شدن لیمینیت سرامیکی است که حدود چند هفته تا یک ماه طول می‌کشد. در این جلسه دکتر دندانپزشک بر حسب درخواست بیمار و تجربه و هنر خود روکش سرامیکی را شکل داده و با چسب مخصوص روی دندان بیمار قرار می‌دهد.
در پاسخ به سؤال‌های ابتدای این بخش باید گفت لیمینیت سرامیکی اگر همراه با تراش دادن دندان‌ها باشد قابل برداشتن نیست و در صورت برداشتن لایه سرامیکی حتماً باید جایگزین شود. اگر لمینیت توسط پزشک متخصص و با تجربه و با مواد باکیفیت انجام شود به هیچ وجه از دندان جدا نخواهد شد و تا 10 و حتی 20 سال نیز بسته به کیفیت مواد با همان رنگ و شکل ظاهری باقی خواهد ماند.
مزایای لمینیت سرامیکی
*ظاهر طبیعی‌تر در مقایسه با سایر روکش‌ها
*استحکام و مقامت بسیار بالا در برابر حرارت و تحمل فشار
*عدم تغییر رنگ در طولانی مدت حتی با سیگار کشیدن و یا خوردن مواد رنگ دار
*طول عمر بسیار بالا تا 20 سال
*عدم وقوع التهابات لثه‌ای پس از اعمال روکش به دلیل سازگاری با محیط دهان

لمینیت سرامیکی