برگشت به صفحه نخست
برای داشتن یک لبخند زیبا، دندان‌ها باید ظاهری سفید رنگ و یک دست داشته باشند. گاهی به دلیل رژیم‌های غذایی نادرست، مصرف سیگار و دخانیات، بروز بعضی از بیماری‌های دهان و دندان، مصرف قهوه و چای، عدم رسیدگی به دندان‌ها و عدم رعایت نظافت دهان و دندان، رنگ دندان‌ها تغییر می‌کند و اصطلاحاً زرد می‌شود. در چنین شرایطی جرمگیری دندان به کمک شما می‌آید تا با از بین بردن پلاک‌ها و مواد رسوب کرده روی دندان‌ها دوباره رنگ طبیعی و زیبای دندان را به آن برگردانید و لبخند زیباتری داشته باشید. با انجام اینکار اعتماد به نفس خود را تقویت می‌کنید و در نظر دیگران نیز جذاب‌تر خواهید بود. برای انجام جرمگیری روش‌های مختلفی وجود دارد. ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر پرورش از جدیدترین و به روز ترین دستگاه‌ها و روش‌ها برای بازگرداندن لبخند رضایت بر لبان شما استفاده می‌کنیم. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با جرمگیری و نحوه انجام آن آشنا شویم.

جرم گیری دندان

جرمگیری دندان چیست؟
بعد از مصرف هر وعده غذایی، مقداری از این مواد غذایی روی دندان‌ها و درون دهان باقی می‌مانند. این مواد غذایی به جای مانده در ابتدا لایه‌های نازکی هستند که با یک بار مسواک زدن و شستشوی دندان‌ها از روی آن‌ها پاک می‌شوند. اما اگر فرد به بهداشت دهان و دندان چندان اهمیت ندهد، این لایه‌های نازک به تدریج روی هم قرار گرفته و لایه‌های ضخیم‌تری را ایجاد می‌کنند. این لایه‌های ضخیم تبدیل به پلاک‌هایی می‌شوند که دیگر توسط مسواک و شستشوی معمول پاک نخواهند شد.
 اینجاست که از اصطلاح جرم دندان برای این لایه‌های ضخیم به جا مانده روی دندان‌ها استفاده می‌شود. جرم‌ها می‌توانند روی دندان یا بین دندان‌ها به وجود آیند. همچنین گاهی این جرم‌ها در قسمت پایینی دندان و روی لثه تجمع می‌کنند و به تدریج باعث ایجاد تحلیل لثه می‌شوند. برای حل این مشکلات متخصصان دندان پزشکی با استفاده از ابزار و مواد گوناگون سعی می‌کنند تا جرم‌های تجمع کرده را پاک کنند و سفیدی دندان را به آن باز گردانند. به همین علت از واژه جرم گیری برای اشاره به فرآیند زدودن جرم‌های دندان استفاده می‌کنند.
مراحل جرمگیری دندان
جرم گیری فرآیند نسبتاً ساده‌ای است. دندان پزشک ابتدا به بررسی وضعیت دندان‌ها می‌پردازد و میزان جرم گیری را می‌سنجد. سپس بر اساس نیاز بیمار از روش‌های مختلفی برای زدودن جرم‌های دندان استفاده می‌کند. در اکثر موارد اگر جرم گیری سطحی باشد، دندانپزشک با استفاده از مواد جرمگیر خاص، به صورت دستی پلاک‌ها و جرم‌های موجود روی دندان‌ها را از بین می‌برد و سفیدی را دوباره به دندان‌ها باز می‌گرداند.
اگر جرم گرفتگی به گونه‌ای باشد که مواد جرم گیر معمولی قادر به پاک کردن آن‌ها نباشند، دندانپزشکان از دستگاه‌های دیگری مانند التراسونیک استفاده می‌کنند. البته روش‌های جدیدتر و بهتری نیز مانند جرمگیری با ایرفلو وجود دارد.
جرمگیری دندان با ایرفلو
دستگاه ایرفلو یکی از پیشرفته‌ترین و جدیدترین دستگاه‌های دندان پزشکی است که کار جرم گیری را برای دندانپزشکان و بیماران بسیار ساده‌تر می‌کند. این دستگاه با اسپری مستقیم آب، بی کربنات و هوا به دندان‌ها لک‌ها، جرم‌ها و پلاک‌های روی دندان را بدون آسیب رساندن به سطح دندان از بین می‌برد. این روش در مقایسه با روش‌های گذشته بسیار کم خطرتر و کارآمدتر است به همین دلیل بسیاری از دندانپزشکان مجرب از آن استفاده می‌کنند.
تفاوت جرمگیری و بلیچینگ
معمولاً افرادی که به دنبال سفید کردن دندان‌های خود هستند برای انتخاب یکی از روش‌های جرم گیری و بلیچینگ دچار سردرگمی خواهند شد. همانطور که توضیح دادیم جرمگیری روشی است که در آن پلاک‌ها و جرم‌ها از روی دندان زدوده می‌شوند. در مواردی که جرم گیری سطحی باشد ممکن است رنگ زرد دندان تا حد زیادی از بین برود و سفیدی دندان‌ها نمایان شود. اما در مواردی که دندان به دلایل مختلف تغییر رنگ داده باشد جرمگیری کمک زیادی به سفید شدن دندان‌ها نخواهد کرد. در واقع جرمگیری بیشتر یک روش درمانی است.
در مقابل بلیچینگ روشی است که با استفاده از آن می‌توان دندان‌هایی که تغییر رنگ داده‌اند را سفید کرد. در این روش از مواد سفید کننده دندان استفاده می‌شود که رنگ دانه‌های زرد دندان را از بین می‌برد و ظاهری سفید و درخشنده به دندان‌ها می‌دهد. در این روش جرم‌های دندان‌ها از بین نخواهند رفت به همین دلیل معمولاً قبل از بلیچینگ، جرمگیری انجام می‌گیرد تا دندان برای سفید شدن کامل آماده شود.
آیا جرم گیری دندان را لق می‌کند؟
در واقع جرم‌ها گاهی بین لثه و دندان قرار می‌گیرند و به تدریج فاصله دندان با لثه را زیاد می‌کنند. در این شرایط زمانی که جرم‌های باقی مانده بین دندان و لثه از بین می‌روند، دندان استحکام قبلی خود را تا حدی از دست خواهد داد و لق به نظر می‌رسد. در این صورت با درمان‌های جانبی می‌توان این مشکل را به راحتی حل کرد. همچنین این موضوع دلیلی برای رد درمان جرم گیری نیست. زیرا چنین دندان‌هایی اگر جرم گیری نشوند خیلی زود دچار پوسیدگی‌های شدید خواهند شد و حتی التهاب‌ها و عفونت‌های لثه را به همراه خواهند داشت.

مزیت و ویژگی ما در جرمگیری
برخورداری از دستگاه  ایرفلو handy 3.0 premium nsk  و مواد آمریکایی و کانادایی بلیچینگ مهم‌ترین مزیت‌های کلینیک دندانپزشکی دکتر پرورش هستند. با استفاده از این دستگاه ایرفلو فرآیند جرمگیری با سرعت و راحتی بیشتری انجام خواهد شد و نتیجه آن نیز بسیار بهتر از جرم گیرهای سنتی خواهد بود. به این ترتیب بیماران احساس رضایت بیشتری خواهند داشت. مواد بلیچینگ می‌توانند گاهی حساسیت زا باشند و مشکلاتی برای دندان‌ها ایجاد کنند. ما با استفاده از مواد با کیفیت و درجه یک آمریکایی و کانادایی احتمال بروز مشکلات این چنینی را به حداقل رسانده‌ایم. به این ترتیب اگر به دنبال روشی بی خطر و کاملا کاربردی برای سفید کردن دندان های خود هستید می توانید با خیال راحت به کیلینک دکتر پرورش مراجعه کنید و از لبخند زیبا و دندان های سفید خود لذت ببرید.