برگشت به صفحه نخست
یکی از مشهورترین اصطلاحات دندانپزشکی که در بین مردم شناخته شده است، عصب کشی دندان است. جالب است که بدانید عصب کشی دندان اصطلاح درستی نیست! چیزی که مردم به نام عصب کشی دندان می‌شناسند در واقع همان درمان ریشه است که نام‌های دیگری همچون اندو و روت کانال تراپی نیز دارد. عصب کشی دندان معمولاً منجر به از بین بردن اعصاب درون دندان و پر کردن دندان‌ها می‌شود. شایع‌ترین دلیل عصب کشی دندان، پوسیدگی دندان‌ها است با این حال در موارد دیگری که آسیب جدی به تاج و ریشه دندان وارد شده باشد نیز از درمان ریشه دندان یا اندو استفاده می‌شود. خدمات عصب کشی دندان توسط مجرب‌ترین متخصصان در کلینیک دندان پزشکی دکتر پرورش انجام می‌گیرد. در ادامه بیشتر با این روش درمانی آشنا خواهیم شد.

عصب کشی

عصب کشی دندان چیست؟
عصب کشی دندان یا اندو فرآیندی است که طی آن بافت‌های نرم و عروق خونی از پالپ و کانال ریشه خارج می‌شوند و به این ترتیب عملاً ارتباط دندان با بدن قطع شده و اصطلاحاً دندان دیگر زنده نیست. هدف از انجام عصب کشی این است که تا حد امکان بتوان دندان را حفظ کردن و از کشیدن دندان جلوگیری کرد.
دلایل عصب کشی دندان
 دلایل مختلفی برای انجام عصب کشی دندان وجود دارد. همانطور که اشاره کردیم مهم‌ترین این دلایل، پوسیدگی و التهاب دندان است. زمانی که دندان شروع به پوسیدگی می‌کند، در صورتی که مراقبت‌ها و پیشگیری‌های لازم همچون مراجعه به دندان پزشک متخصص انجام نشود، این پوسیدگی به تدریج پیشرفت خواهد کرد. زمانی که میزان پوسیدگی دندان از سطح عاج دندان عبور کند و بافت نرم‌تر در پالپ دندان برسد، آنگاه منجر به عفونت در رگ‌های خونی و اعصاب دندان خواهد شد. در این زمان درمان ریشه یا اندو تنها راه باقی مانده خواهد بود. البته در مواردی به دلیل ضربه‌های شدید یا عفونت لثه نیز از اندو و درمان ریشه برای حل مشکلات پیش آمده استفاده می‌شود.
علائم نیاز به عصب کشی دندان
*حساسیت شدید دندان در مقابل گرما و سرما
*دردهای طولانی مدت
*آبسه لثه
*ورم صورت
*تغییر رنگ دندان
*ایجاد شکاف در تاج دندان
*حساسیت در برابر فشار و عدم توانایی جویدن مواد غذایی

مراحل عصب کشی دندان
با مراجعه به کلینیک دندان پزشکی دکتر پرورش، در مرحله اول عکس رادیوگرافی از دندان بیمار تهیه خواهد شد. سپس با تزریق بی حسی مناسب، تست‌هایی برای تشخیص زنده بودن پالپ و احتمال‌ترمیم دندان صورت خواهد گرفت. در صورت نیاز تراش دندان بافت‌های ملتهب و عروق خونی از درون دندان خارج خواهد شد. در این مرحله طول کانال ریشه توسط دستگاه‌های دیجیتالی اندازه گیری می‌شود. سپس بعد از شستشوی فضای درون دندان و کانال‌های ریشه، با استفاده از مواد مخصوص فضای خالی درون کانال‌ها پر خواهد شد. بار دیگر با ابزارهای الکترونیکی و دیجیتال وضعیت دندان بررسی شده و در صورت نیاز پانسمان و ترمیم تاج دندان نیز انجام خواهد گرفت. در اکثر موارد این فرآیند در یک جلسه قابل انجام است. با این حال در مواردی که به وضعیت دندان بستگی دارد تعداد جلسات افزایش پیدا خواهد کرد.
مزایا و معایب عصب کشی دندان
مهم‌ترین مزیت عصب کشی دندان، حفظ دندان و جلو گیری از کشیده شدن است. همچنین در این روش با از بین بردن التهابات و عفونت از گسترش آن به لثه و استخوان فک جلوگیری خواهد شد. با این حال این روش معایبی دارد که اجتناب ناپذیر است. ضعیف شدن دندان یکی از این معایب است. به دلیل از بین رفتن عصب و بافت نرم دندان، دندان می‌میرد. در چنین شرایطی امکان ترمیم طبیعی دندان وجود نخواهد داشت و به مرور زمان دندان ضعیف‌تر و شکننده‌تر خواهد شد. علاوه بر این در صورتی که دندان عصب کشی شده دچار عفونت مجدد شود، تشخیص آن مشکل‌تر خواهد بود و ممکن است مشکلات جدی‌تری ایجاد کنند. پس باید حتماً به صورت مرتب برای چک کردن دندان‌ها به دندانپزشک های مجرب مراجعه کنید.

آیا عصب کشی دندان درد دارد؟
در فرآیند عصب کشی از مواد بی حس کننده استفاده می‌شود که تا حد زیادی جلوی احساس درد توسط بیمار را خواهند گرفت. با این حال به دلیل خارج سازی عصب و بافت خونی از درون دندان میزان بسیار کمی از درد غیر قابل اجتناب خواهد بود. این مقدار کم از درد نیز با استفاده از مسکن‌ها رفع خواهند شد و نهایتاً تا چند روز بعد از انجام عصب کشی وجود خواهند داشت.
عمر دندان عصب کشی شده چقدر است؟
عمر دندان عصب کشی شده به موارد متعددی مانند میزان خسارت اولیه، کیفیت دندان، سن بیمار، کیفیت درمان و از همه مهم‌تر میزان توجه و رسیدگی بیمار بستگی دارد. با این که در عصب کشی دندان حفظ خواهد شد اما در واقع این دندان دیگر زنده نیست. به این ترتیب به مرور زمان این دندان به دلیل عدم دریافت مواد غذایی ضعیف‌تر خواهد شد و شکنندگی آن افزایش پیدا خواهد کرد.
از طرفی کیفیت دندان‌های افراد مختلف با هم متفاوت است و سن بیمار نیز در عمر دندان تأثیر مستقیم خواهد داشت. میزان خسارت اولیه که به دندان وارد شده و کیفیت درمان نیز عوامل بسیار مهمی هستند. اگر درمان به درستی صورت نگیرد احتمال بازگشت عفونت وجود خواهد داشت و این موضوع عمر دندان را کمتر خواهد کرد. در نهایت همانطور که اشاره کردیم میزان توجه و رسیدگی بیمار به دندان عصب کشی شده مهم‌ترین عامل خواهد بود. رعایت نظافت دهان و دندان، مراجعه مرتب به دندانپزشک برای انجام چکاپ های دوره‌ای و رعایت نکات پیشگیری کننده مانند عدم مصرف مواد غذایی مضر برای دندان‌ها می‌تواند طول عمر دندان عصب کشی شده را به ده‌ها سال برساند.
ویژگی‌ها و تمایز ما در عصب کشی
انجام عصب کشی یا درمان ریشه و اندو نیازمند تجربه، تخصص و البته ابزارهای جدید و به روز است. در کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر پرورش، متخصصان ما از بهترین و به روز ترین شیوه‌های درمانی برای انجام فرآیند عصب کشی استفاده می‌کنند. همچنین وجود ابزارهای جدید و مدرن باعث خواهد شد تا این فرآیند بسیار ساده‌تر از گذشته انجام بگیرد و در عین حال دقت آن نیز بسیار بیشتر باشد. این عوامل دست به دست هم می‌دهند تا بیماران از روند درمانی خود رضایت صد در صدی داشته باشند.