برگشت به صفحه نخست
پوسیدگی دندان و درد دندان از شایع‌ترین مشکلاتی است که بسیاری از افراد حداقل یک بار در زندگی خود با آن رو به رو می‌شوند. گاهی این دردها چندان اذیت کننده نیستند و پوسیدگی دندان هم بسیار جزئی است. اما در مواردی پوسیدگی وارد مرحله‌ای می‌شود که عملاً تاج دندان‌ها از بین رفته و پالپ و اعصاب را در بر می‌شود. در چنین شرایطی ریشه دندان دچار مشکلاتی مانند التهاب، عفونت یا آبسه شده و نیازمند فرآیند درمان ریشه خواهد شد. این فرآیند شامل اندو (عصب کشی)، ری اندو و یا جراحی اپیکو می‌شود که باید توسط متخصص درمان ریشه انجام گیرد. در کلینیک دندان پزشکی دکتر پرورش، متخصصان با تجربه با استفاده از ابزار و روش‌های نوین خدمات درمان ریشه را ارائه می‌کنند. در ادامه بیشتر با علل مشکلات ریشه دندان و فرآیند درمان ریشه آشنا خواهیم شد.
درمان ریشه چیست؟
زمانی که پوسیدگی و آسیب وارده به دندان به حدی باشد که تاج دندان را از بین ببرد و به قسمت‌های درونی دندان که شامل بافت نرم و اعصاب می‌شود نفوذ کند، منجر به عفونت و التهاب خواهد شد. این عفونت گاهی به حدی گسترده است که منجر به آبسه می‌شود. علاوه بر این گاهی در اثر ضربه یا موارد مشابه آسیب جدی به تاج و ریشه دندان وارد می‌شود. همچنین عفونت‌های ناشی از بیماری‌ها یا التهابات لثه نیز ممکن است به ریشه دندان سرایت کرده و باعث آسیب و التهاب در ریشه دندان شوند.
با بروز هر یک از مواردی که اشاره کردیم، برای برطرف کردن مشکلات پیش آمده برای دندان از درمان ریشه استفاده می‌شود. در ایران درمان ریشه را عصب کشی نیز می گویند و اکثر افراد درمان ریشه را را با این نام می‌شناسند. در درمان ریشه سعی می‌شود دندان حفظ شود و تا حد امکان از کشیدن دندان جلوگیری به عمل آید. به این ترتیب می‌توان در آینده با انجام سایر روش‌های درمانی دندان آسیب دیده را ترمیم کرد.

درمان ریشه دندان

چه علایمی نشان دهنده نیاز به درمان ریشه است؟
همانطور که اشاره کردیم هرگاه آسیب شدیدی از طریق پوسیدگی، ضربه شدید یا التهاب لثه به ریشه دندان وارد شود، بیمار نیاز به درمان ریشه خواهد داشت. علاوه بر این علایمی وجود دارد که نشان دهنده مشکلات جدی در ریشه دندان است. علایمی مانند حساسیت به سرما و گرما، حساسیت به ضربه، مشکل در جویدن، تغییر رنگ دندان، ایجاد ورم در صورت یا آبسه در لثه و دردهای شدید از مهمترین نشانه‌هایی است که نیاز به درمان ریشه را نمایان می‌کنند.
مراحل انجام درمان ریشه دندان
مهم‌ترین نکته در درمان ریشه دندان مشخص کردن میزان آسیب به پالپ و عصب دندان است. به همین دلیل معمولاً از طریق عکس رادیولوژی وضعیت دندان به طور کامل بررسی می‌شود. نتیجه عکس تا حد زیادی زنده بودن دندان (سالم بودن عصب) را مشخص می‌کند. بعد از تشخیص میزان آسیب وارده به دندان اگر دندان زنده باشد با استفاده از بی حسی موضعی، در طول جلسه اول، بافت پوسیده دندان به طور کامل خارج می‌شود تا پالپ یا ریشه دندان نمایان شود. سپس در ادامه با بررسی توسط ابزارهای الکترونیکی طول ریشه اندازه گیری خواهد شد تا از میزان باقی مانده عصب در دندان اطمینان حاصل شود.
در ادامه بخش‌های داخلی دندان و ریشه آن ضد عفونی شده و شستشو داده خواهد شد. تا به این جای کار قسمت اعظم درمان ریشه صورت گرفته است. اگر پالپ دندان هنوز زنده مانده باشد، در همان جلسه اول دندان پر خواهد شد. در صورتی که پالپ دندان از بین رفته باشد، پانسمان موقتی بر روی دندان انجام شده و در جلسه بعدی دندان مورد نظر پر می‌شود.
مزایای درمان ریشه
*حفظ دندان: مهم‌ترین مزیت درمان ریشه حفظ دندان و جلوگیری از کشیدن دندان است. در گذشته در موارد زیادی زمانی که عفونت از ریشه به استخوان می‌رسید تنها راه حل کشیدن دندان بود. اما در حال حاضر با استفاده از این روش می‌توان همچنان دندان را حفظ کرد.
*فراهم کردن شرایط ترمیم دندان: در بسیاری از موارد درمان ریشه، درمان مقدماتی برای فراهم کردن شرایط ترمیم دندان است. در این موارد دندان هنوز زنده است و تنها دچار آسیب شده و می‌توان با استفاده از این روش درمان امکان ترمیم دندان را فراهم کرد.
*جلوگیری از گسترش عفونت: عفونت‌هایی که منجر به آبسه می‌شوند ممکن است گسترش یابند و منجر به تخریب گسترده لثه و فک شوند. با درمان ریشه به مرور زمان می‌توان از گسترش عفونت جلوگیری کرد و به طور طبیعی به عفونت پایان داد.
نکاتی که باید در درمان ریشه دندان به آن‌ها توجه شود
درمان ریشه می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد که قبلاً به آن‌ها اشاره کرده‌ایم. با این حال توصیه می‌شود با رعایت نکات بهداشتی و مراجعه به موقع به دندانپزشکی تا حد امکان پیشگیری‌های لازم را انجام دهید تا نیازی به درمان ریشه دندان پیدا نکنید. زیرا این روش درمانی نیاز به کنترل‌های زیادی از سوی دندانپزشک و بیماران خواهد داشت. در فرآیند عصب کشی، دیواره‌های ریشه و دندان ضعیف و شکننده خواهند شد. به این ترتیب احتمال آسیب به دندان‌هایی که نیاز به درمان ریشه پیدا کرده‌اند بسیار بیشتر از دندان‌های معمولی خواهد بود و مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت. علاوه بر این به دلیل عدم وجود عصب، در صورت بروز پوسیدگی یا التهاب دردی حس نخواهد شد و این موضوع می‌تواند به پوسیدگی‌های مجدد ختم شود. به همین دلیل بیمارانی که درمان ریشه یا عصب کشی انجام داده‌اند باید به صورت مداوم برای چکاپ به دندانپزشک مجرب مراجعه کنند.

ویژگی‌ها و تمایز ما در درمان ریشه
همانطور که در ابتدای این مطلب اشاره کردیم، درمان ریشه باید توسط متخصصین با تجربه و کاربلد انجام گیرد. همچنین این فرآیند نیازمند استفاده از ابزارهای الکترونیکی و دقیقی است که امکان اندازه گیری میزان خسارت را برای پزشک متخصص فراهم کنند. هرچقدر این ابزار دقیق‌تر باشند میزان موفقیت درمان بیشتر خواهد شد. در کلینیک دندان پزشکی دکتر پرورش، جدیدترین و به روز ترین دستگاه‌ها و ابزارها به متخصصین کارکشته و با دانش این مرکز کمک می‌کنند تا رضایت حداکثری بیماران را جلب کنند. علاوه بر این تمامی خدمات مربوط به درمان ریشه همچون اندو، ری اندو و جراحی اپیکو در این مرکز انجام می‌شود.