برگشت به صفحه نخست
زمانی که هیچ راهی برای حفظ دندان وجود ندارد و شرایط به گونه‌ای است که برای محافظت از سایر دندان‌ها و حفظ استخوان فک نیاز به جدا کردن دندان پوسیده و عفونت کرده می‌رسد، راهی جز کشیدن دندان وجود نخواهد داشت. در گذشته کشیدن دندان با درد و فشار بسیار زیادی همراه بود که باعث ترس و ناراحتی بیمار می‌شد. اما امروزه با وجود روش‌ها و ابزارهای جدید، خارج کردن دندان به یک فرآیند بسیار ساده‌تر و کم ضرر تر تبدیل شده است. دندانپزشکان متخصص و با تجربه می‌توانند این فرآیند را بسیار سریع‌تر و راحت‌تر از گذشته انجام دهند و بیماران نیز تقریباً هیچ حس دردی نخواهند داشت. در ادامه بیشتر با این روش درمانی و نحوه انجام آن آشنا می‌شویم.
کشیدن دندان چیست؟
به فرآیندی که طی آن دندان از جایگاه آن در استخوان فک جدا شده و بیرون آورده می‌شود کشیدن دندان می گویند. دلایل مختلفی برای کشیدن دندان وجود دارد. اما در مجموع هدف از کشیدن دندان محافظت از سایر بخش‌های دهان به خصوص استخوان فک و جلو گیری از بروز عفونت‌های شدید است. با این که بعد از خارج کردن دندان می‌توان از روش‌های گوناگون همچون ایمپلنت برای کاشت مجدد دندان استفاده کرد، اما در اکثر موارد متخصصین دندان پزشکی از این روش به عنوان آخرین راه حل درمانی استفاده می‌کنند. همین موضوع سبب شده تا در سال‌های اخیر با پیشرفت ابزار و به روز شدن روش‌های درمانی، در موارد بسیار کمتری نیاز به کشیدن دندان وجود داشته باشد.

کشیدن دندان

مواردی که نیاز به کشیدن دندان دارد
*شکستگی شدید دندان: در صورتی که به دلیل ضربه‌های وارده یا پوسیدگی بخشی از دندان دچار شکستگی شده و به ریشه آن آسیب برسد، نیاز به کشیدن دندان وجود خواهد داشت.
*پوسیدگی شدید: یکی از شایع‌ترین دلایل کشیدن دندان، پوسیدگی و عفونت شدید دندان است. اگر این پوسیدگی از سطح دندان به استخوان فک برسد راهی به جز خارج کردن دندان پوسیده وجود ندارد
*وجود دندان‌های اضافی: در مواردی ممکن است دندان‌های اضافی وجود داشته باشند که رشد سایر دندان‌ها را تحت تأثیر قرار دهند. به همین دلیل دندانپزشک متخصص این دندان‌های اضافی را برای حفظ شکل و محافظت از سایر دندان‌ها خارج خواهد کرد.
*ارتودنسی یا کاشت دندان: در زمان ارتودنسی گاهی لازم است تا یک یا چند دندان کشیده شود تا جا برای سایر دندان‌ها باز شده و امکان چیدمان صحیح دندان‌ها فراهم شود.
*درمان بعضی از بیماری‌ها: فرآیند درمانی بعضی از بیماری‌ها گاهی پیچیده خواهد بود و هر گونه عامل عفونتی می‌تواند خطر ساز باشد. به همین دلیل گاهی کشیدن بعضی از دندان‌ها برای انجام این فرآیندهای درمانی الزامی است.
مراحل کشیدن دندان
مانند اکثر درمان‌های مربوط به دندان، اولین مرحله از کشیدن دندان تذریق و استفاده از مواد بی حس کننده است. از آن جایی که برای خارج کردن دندان به فشار و نیروی بسیار زیادی نیاز خواهد بود، مقدار استفاده از بی حسی در این روش درمانی بیشتر از سایر درمان‌های دندان است. پزشک متخصص با توجه به سابقه بیمار و شرایط او، از مقدار قابل توجهی مواد بی حسی استفاده می‌کند تا بیمار احساس راحتی بیشتری داشته باشد و هیچ دردی را در کشیدن دندان حس نکند. سپس با ابزارهای مختلف ارتباط دندان با فک را تا حد امکان تضعیف و قطع می‌کنند.
از آنجایی که استخوان فک به طور کامل دندان را احاطه کرده است، لازم است تا با تکان و فشار دندان در جهت‌های مختلف تا حد امکان حفره‌ای که ریشه در آن قرار دارد را پهن و بزرگ کنند. بعد از لق شدن دندان نوبت به استفاده از ابزارهای دیگری می‌رسد تا به آرامی دندان را از حفره آن خارج کنند. در این مرحله اگر مشکلاتی مانند شکستگی دندان یا ریشه آن به دلیل شکننده شدن آن‌ها در اثر آسیب‌های قبلی رخ ندهد فرآیند کشیدن دندان با خارج شدن کامل آن به اتمام خواهد رسد.
درد حاصل از کشیدن دندان
از جمله مواردی که بسیاری از افراد را نسبت به کشیدن دندان دچار ترس و استرس می‌کند، درد حاصل از کشیدن دندان است. اما یک پزشک متخصص و با تجربه با کمک ابزارها و وسایل به روز می‌تواند این فرآیند را بسیار ساده و بی درد کند. در واقع در حال حاضر هیچ دردی در هنگام کشیدن دندان احساس نخواهید کرد. با این حال مواد بی حسی نمی‌توانند روی اعصابی که فشار را به مغز مخابره می‌کنند تأثیر چندانی داشته باشند. به همین دلیل تنها چیزی که حس می‌کنید فشاری است که به فک وارد می‌شود. البته این حس فشار به هیچ وجه شبیه به درد نخواهد بود.
مراقبت‌های بعد از کشیدن دندان
در صورتی که جای دندان کشیده شده با لمینیت پر شود نیازی به پانسمان نخواهد داشت. اما اگر فعلاً قصد کاشت دندان را ندارید، دندان پزشک حفره دندان خارج شده را بعد از ضد عفونی کردن پانسمان خواهد کرد. تا چند روز بعد حس درد و فشار جزئی کاملاً عادی خواهد بود. در این مدت دندانپزشک دستوراتی می‌دهد که با اجرای آن‌ها احتمال بروز عفونت تا حد زیادی کاهش پیدا خواهد کرد. در صورت نیاز می‌توانید با چک کردن مجدد از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کند.
ویژگی‌ها و تمایز ما
بسیاری از افراد زمانی که می‌فهمند نیاز به کشیدن دندان دارند مضطرب شده و احساس ترس می‌کنند. البته این فرآیند می‌تواند کمی سخت و دشوار به نظر برسد. اما زمانی که این کار را به دست افراد حرفه‌ای بسپارید قطعاً احساس راحتی و اطمینان بسیار بیشتری خواهید داشت. در کلینک دندانپزشکی دکتر پرورش، کشیدن دندان بدون درد و با کم‌ترین خون ریزی به وسیله دندانپزشکان متخصص و با تجربه انجام می‌گیرد. همچنین در فرآیند کشیدن دندان از بهترین و جدیدترین ابزار دندان پزشکی انجام می‌شود تا احتمال بروز خطا تا حد امکان به صفر نزدیک شود. به این ترتیب بزرگترین ویژگی و تمایز ما، احساس رضایتی است که بعد از پایان فرآیند درمان احساس خواهید کرد. علاوه بر این بعد از درمان نیز متخصصان ما در کنار شما حضور خواهند داشت تا با چکاپ های مجدد از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کنند.