برگشت به صفحه نخست
زمانی که رنگ قسمتی از دندان تغییر می‌کند و دندان در مقابل فشار، گرما و سرما دچار حساسیت و درد می‌شود، احتمالاً دچار پوسیدگی شده است. این پوسیدگی می‌تواند به تدریج بیشتر شده و در نتیجه علایم دیگری مانند دردهای شدیدتر، حساسیت بیشتر در مقابل سرما و گرما، آبسه و ورم صورت نیز بروز کند. در چنین شرایطی دندان پوسیده شده نیاز به پرکردن خواهد داشت. در کلینیک دندان پزشکی دکتر پرورش، دندان پزشک‌های متخصص با استفاده از ابزارهای به روز و مواد با کیفیت، فرآیند درمانی پرکردن دندان را انجام می‌دهند. در ادامه بیشتر با این روش درمانی و مواردی که باید در مورد آن بدانید، آشنا خواهیم شد.
پر کردن دندان چیست؟
ترمیم دندان یا همان پرکردن دندان روشی است که در آن با استفاده از مواد ترمیم کننده مختلف مشکلاتی که در عملکرد یا شکل ظاهری دندان به وجود آمده است را بر طرف می‌کنند. دلایل گوناگونی برای پر کردن دندان وجود دارد. با این حال شایع‌ترین دلیل آن، به وجود آمدن پوسیدگی در قسمت تاج و حتی گاهی درون ریشه دندان است. البته در مواردی دندان‌هایی که دچار آسیب‌های ظاهری مانند شکستگی شده‌اند یا از لحاظ ظاهری دارای مشکلاتی هستند نیز نیاز به پرکردن خواهند داشت. در روش پر کردن دندان ابتدا با تراش دادن، قسمتی از دندان که دچار آسیب یا پوسیدگی شده است را خارج می‌کنند. گاهی این تراش‌ها بسیار سطحی است ولی در مواردی مانند پوسیدگی‌های شدید بافت‌های درون دندان نیز باید خارج شود. در نهایت فضای خالی ایجاد شده توسط مواد مختلفی همچون آمالگام و کامپوزیت پر می‌شود.

پر کردن دندان

آیا برای پر کردن دندان به عصب کشی نیاز است؟
یکی از سؤالات رایجی که در مورد پر کردن دندان وجود دارد، نیاز یا عدم نیاز به عصب کشی است. در مواردی که پوسیدگی به سطح داخلی دندان یا همان پالپ رسیده باشد، برای جلوگیری از گسترش پوسیدگی نیاز به عصب کشی خواهد بود. اما اگر پوسیدگی تنها در سطح دندان باشد یا آسیبی به ریشه و عصب دندان وارد نشده باشد، نیازی به عصب کشی یا همان درمان ریشه وجود نخواهد داشت. به همین دلیل، تشخیص سریع پوسیدگی و درمان سریع آن اهمیت زیاد دارد. زیرا در مراحل اولیه پوسیدگی می‌توان به سادگی با یک تراش ساده و پر کردن، از عصب کشی دندان جلو گیری کرد.
انواع پر کردن دندان
در حال حاضر بر اساس نوع آسیب وارد شده به دندان و تشخیص پزشک می‌توان از مواد و روش‌های مختلفی برای پر کردن دندان استفاده کرد. هر یک از این روش‌ها مزیت‌ها و معایب خود را دارند. در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین و رایج‌ترین روش‌های پر کردن دندان اشاره می‌کنیم:
*کامپوزیت: کامپوزیت یکی از رایج‌ترین روش‌های پر کردن است. مواد کامپوزیتی شباهت زیادی به دندان‌های طبیعی دارند و اما از طرفی دوام آن‌ها به اندازه روش‌های دیگر مانند آمالگام نیست. به همین دلیل برای پر کردن دندان‌های جلویی و حفظ ظاهری دندان‌هایی که فشار زیادی به آن‌ها وارد نمی‌شود کاربرد دارد.
*آمالگام: آمالگام دوام بالاتری نسبت به کامپوزیت دارد و برای پر کردن دندان‌های پشتی مثل آسیاب‌ها از آن استفاده می‌شود. نکته منفی آمالگام رنگ نقره‌ای آن است که نسبت به رنگ طبیعی دندان‌ها متفاوت خواهد بود.
*گلاس آینومر: معمولاً از گلاس آینومر برای دندان‌هایی که دارای پوسیدگی شدید هستند استفاده می‌شود. وجود فلوراید در این ماده سبب می‌شود از پوسیدگی مجدد در دندان جلوگیری شده و نیازی به ری اندو در آینده وجود نداشته باشد. این ماده ظاهری کاملاً طبیعی و هم رنگ دندان دارد
*سرامیک: سرامیک ماده‌ای بسیار مقاوم است که برخلاف مواد دیگری که تا اینجا نام بردیم، قابلیت چسبندگی مستقیم به دندان را ندارد و باید به صورت قالب در لابراتوآر تهیه شود. ظاهر سرامیک کاملاً شبیه ب دندان طبیعی است و دوام بالایی دارد.

مراحل پرکردن دندان
بعد از تهیه عکس از دندان و بررسی میزان پوسیدگی یا آسیب، دندان پزشک با تزریق مواد بی حسی، اقدام به تراش دادن قسمت‌های آسیب دیده دندان می‌کند. بسته به نوع پوسیدگی و میزان پیشرفت آن این فرآیند ممکن است نیاز به استفاده از مواد مختلفی داشته باشد. معمولاً از مواد ضد عفونی کننده و شستشو دهنده برای از بین بردن باکتری‌ها و بافت‌های عفونی دندان نیز استفاده می‌شود.
 بعد از تراش و ضد عفونی کردن دندان ممکن است نیاز به فرآیند عصب کشی نیز وجود داشته باشد که در آن اعصاب باقی مانده دندان خارج شده و اصطلاحاً دندان می‌میرد. گاهی لازم است که بعد از انجام این مراحل پانسمان موقت روی دندان قرار بگیرد و فرآیند پرکردن در جلسه بعدی ادامه پیدا کند. با این حال اگر شرایط مساعد باشد در همان جلسه اول ماده پر کننده مد نظر روی دندان قرار می‌گیرد و فرآیند پر کردن با پولیش دندان به اتمام خواهد رسید.

ماندگاری دندان پر شده
ماندگاری دندان پر شده به میزان مراقبت از آن و نوع پرکردن دندان بستگی خواهد داشت. بیمار بعد از پر کردن دندان خود باید نظافت دندان‌ها را بیشتر از قبل جدی بگیرد و از مصرف موادی که به دندان‌ها آسیب می‌زنند خود داری کند. علاوه بر این به صورت مداوم برای چک کردن دندان‌ها باید به دندان پزشک متخصص مراجعه کند تا از بروز پوسیدگی مجدد جلوگیری کند. همچنین محل دندان پر شده نیز اهمیت خواهد داشت. دندان‌های پشتی که فشار بیشتری تحمل می‌کنند احتمالاً عمر کمتری خواهند داشت. با رعایت همه این شرایط دندان پر شده ممکن است تا بیش از 10 سال نیز دوام بیاورد.
ویژگی و مزیت پر کردن دندان در کلینیک دندان پزشکی دکتر پرورش
در کلینیک دندانپزشکی دکتر پرورش، متخصصان مجرب و با تجربه‌ای حضور دارند که با تشخیص درست و اصولی مشکل بیمار، از شیوه‌های نوین، ابزار به روز و مواد با کیفیت استفاده می‌کنند تا رضایت صد در صدی بیمار را کسب کنند. استفاده از مواد با کیفیت استفاده شده در روند درمان پرکردن دندان در این مرکز باعث می‌شود تا بیماران احساس رضایت و راحتی بیشتری داشته باشند و از بروز مشکلات مجدد برای آن‌ها پیشگیری شود.