برگشت به صفحه نخست
پوسیده شدن دندان بخصوص دندان‌های خلفی(عقبی) در دهان همیشه با دردسرهای زیادی برای بیماران همراه بوده است. به خصوص که این دندان‌ها بیشترین تماس را با غذاهای چسبنده دارند و در صورت رعایت نکردن بهداشت در طول روز احتمال بالای پوسیدگی آن‌ها وجود دارد. در اکثر اوقات نیز کار این دندان‌ها به عصب کشی و تراش خوردن می‌رسد. پس از این مرحله، مرحله روکش کردن دندان مطرح می‌شود. روکش دندان به افراد کمک می‌کند تا در صورت از دست دادن نسوج دندان خود بازهم بتوانند از آن استفاده کنند.
پوسیدگی شدید و یا شکستگی شدید دندان‌های خلفی غذا خوردن را بسیار دشوار و سخت می‌کنند. به همین دلیل نیز دندانپزشکان برای از بین بردن درد این دندان‌ها که حتی پس از عصب کشی نیز ادامه می‌یابد، از نوعی روکش مخصوص استفاده می‌کنند. متخصصین ما با استفاده از روکش‌های مقاوم و زیبا این نوع دندان‌ها را به حالت اولیه خود باز می‌گردانند تا بیمار احساس بدی در هنگام غذا خوردن نداشته باشد. برای اینکه بیشتر با روند روکش کردن دندان در مطب دکتر پرورش آشنا شوید در ادامه با ما همراه باشید.

روکش دندان

روکش دندان چیست و در چه مواقعی کاربرد دارد؟
روکش دندان در واقع پروتز ثابتی است که از جنس‌های مختلفی مانند طلا، نقره، سرامیک (پرسلن) و یا ترکیبی از هر دو ساخته شده و مانند یک کلاهک روی نسوج باقی مانده دندان‌ها قرار می‌گیرد. درمان با روکش در مواقع بسیار خاص که بافت اصلی دندان بر اثر شکستگی و یا پوسیدگی‌های عمیق از دست رفته انجام می‌شود. در واقع دندانپزشکان متخصص با نهایت تلاش خود مقداری از بافت دندان که هنوز سالم است را نگهداشته و روکش را برای جلوگیری از شکستن بیشتر دندان و نیز به جهت ترمیم زیبایی آن بر روی دندان‌ها قرار می‌دهند.
درمان ریشه و عصب کشی نیز در برخی موارد ممکن است باعث تضعیف نسوج دندان شوند. در این موارد نیز با نگهداشتن مقداری از بافت دندان روکش مخصوص روی آن قرار می‌گیرد تا مقاومت بافت باقی مانده را افزایش دهد. میزان عمر این روکش‌ها بسته به موادی که دندانپرشک استفاده می‌کند و تبحر او در قرار دادن آن روی نسوج دندان بستگی دارد.
کدام جنس روکش مقاوم‌تر است؟
همانطور که در بخش قبل نیز اشاره شد از مواد مختلفی طبق درخواست و یا تشخیص دندانپزشک برای ساخت روکش استفاده می‌شود. گاهی اوقات تنها از فلزاتی مانند طلا، نقره یا آلیاژی از آن‌ها استفاده می‌شود. طلا مقاومت بسیار خوبی در برابر فشار و حرارت دارد و با محیط دهان نیز سازگار است. اما وجود آن در دهان جلوه خاصی ندارد. این نوع روکش‌ها امروزه کمتر کاربرد دارد.
روکش‌های ترکیبی که معمولاً از چینی یا سرامیک و طلا ساخته می‌شوند از دیگر انواع روکش دندان هستند. در این نوع از روکش، قسمت درونی از یک لایه طلا و قسمت بیرونی از چینی یا سرامیک ساخته می‌شود تا هم مقاومت کافی و هم ظاهر زیبا را برای بیمار تأمین کند. این روکش دندان نیز مقاومت بسیار بالایی دارد و در طول زمان و با جویدن نیز در دهان بهبود می‌یابد. طول عمر آن‌ها نیز نسبتاً بالاست.
جدیدترین و محبوب‌ترین روکش دندان که امروزه در درمان‌های زیبایی نیز از آن استفاده می‌شود، روکش تمام سرامیکی است. برای ساخت روکش دندان از جنس سرامیک از موادی مانند سیلیکات و یا زیرکونیا استفاده می‌شود که استحکام بالایی دارند. علاوه بر استحکام، سازگاری زیادی که این مواد با لثه دارند، احتمال تورم لثه را نیز کاهش می‌دهند. روکش دندان سرامیکی هم برای حفظ زیبایی و هم سلامت دهان و دندان انتخاب بسیار خوبی است.

مراحل روکش کردن دندان
روکش کردن دندان تصمیمی است که توسط دندانپزشک پس از بررسی شرایط دندان آسیب دیده انجام می‌شود که حداقل به دو جلسه مراجعه به دندانپزشک نیاز دارد.
 در اکثر اوقات دندان‌های عصب کشی شده به دلیل از دست دادن آب داخل بافت دندان، بسیار ضعیف و شکننده می‌شوند. در این موارد دندانپزشک باید با دقت فراوان و ظرافت هرچه بیشتر بافت باقی مانده از دندان را نگهدارد. متاسفانه دیده شده که در برخی موارد دندانپزشکان از روی بی تجربگی به کلی بافت دندان را تراش داده و اقدام به روکش گذاشتن می‌کنند. اما این کار عمر بافت اصلی را به 8 تا 10 سال کاهش می‌دهد.
در جلسه اول دندانپزشکان متخصص و حرفه‌ای پس از تراش بافت تخریب شده یک پایه از بافت باقی مانده دندان و دیگر مواد دندان پزشکی ایجاد می‌کنند. سپس از دندان‌ها قالب می‌گیرد و این قالب را برای آماده سازی به لابراتوار می‌فرستد.
آماده شدن قالب حدود 2 تا 3 هفته طول می‌کشد. جلسه دوم نیز پس از آماده شدن قالب است. در این مرحله دندان پزشک پس از بررسی شرایط دندان و تمیز کردن آن روکش را روی دندان می‌گذارد. در صورت نیاز روکش توسط دندان پزشک برای تطابق بیشتر با سایر دندان‌ها تراش داده می‌شود.
ویژگی‌ها و تمایز ما در روکش دندان
بسیاری از بیماران نگران هستند که در هنگام عصب کشی و یا کارهای درمانی دیگر دچار درد و یا فشار بر روی دندان‌ها بشوند. ما در کلینیک دکتر پرورش با استفاده از پیشرفته‌ترین و دقیق‌ترین دستگاه‌ها بیشترین تلاش خود را برای آرامش بیماران انجام می‌دهیم. در مطب ما هر کاری به دست متخصصش انجام می‌شود. بنابراین از این نظر جایی برای نگرانی نیست.
دیگر نگرانی که در مورد روکش دندان وجود دارد جنس آن و میزان تحمل فشار توسط آن است. زیرا دندان‌های خلفی بیشترین تماس با مواد غذایی را دارند و عمل جویدن عملاً با آن‌ها انجام می‌شود. ما در مطب دکتر پرورش بهترین مواد با بیشترین طول عمر و مقاومت را برای ساخت روکش استفاده می‌کنیم.
از دیگر تمایزات ما در روکش دندان این است که مدت زمان آماده شدن روکش را برای درمان هرچه سریع‌تر به حداقل می‌رسانیم و بیماران می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن با انجام هماهنگی‌های لازم درمان خود را نهایی کنند.