برگشت به صفحه نخست
دندان نهفته به دندان‌هایی می گویند که نمی‌توانند از لثه بیرون بزنند. اگر به وضعیت دندان نهفته رسیدگی نشود و یا اصلاً وجود آن توسط دندانپزشک تشخیص داده نشود می‌تواند آسیب‌های بسیاری به سایر دندان‌ها بزنند. در برخی موارد فرد حتی در سنین بزرگسالی نیز متوجه حضور دندان نهفته خود نمی‌شود. درمان‌های مختلفی برای بیرون کشیدن دندان نهفته وجود دارد که از بین آن‌ها آخرین راه برای درمان آن‌ها جراحی دندان نهفته است.
اکثراً دندان‌های عقل دچار نهفتگی می‌شوند و در طولانی مدت در صورت عدم درمان باعث بروز التهاب و عفونت در لثه می‌شوند. در چنین مواردی دندان پزشک با بررسی شرایط بیمار و استفاده از روش‌های خاص اقدام به جراحی دندان نهفته می‌کند. در فرایند جراحی دندان نهفته مهارت دندان پزشک و تشخیص راه درست برای درآوردن دندان اهمیت ویژه‌ای دارد. در ادامه شما را با فرآیند جراحی دندان نهفته در مطب دکتر پرورش بیشتر آشنا می‌کنیم.
درمان دندان نهفته
در بین دندان‌ها، بیشترین احتمال نهفتگی مربوط به دندان‌های نیش فک بالا و دندان‌های عقل است. برای بیرون کشیدن هرکدام از این دندان‌ها نیز با توجه به تشخیص دندان پزشک راه‌های مختلفی استفاده می‌شود.
اگر نهفتگی مربوط به دندان نیش باشد، جراحی مختصری برای بیرون کشاندن دندان از لثه انجام شده و با ارتودنسی و براکت دندان به جای درست هدایت می‌شود. البته این درمان در مواقعی که لثه و فک جای کافی برای حضور دندان داشته باشد انجام می‌شود. در برخی موارد نیز ممکن است نیاز به کشیدن دندانی دیگر برای جای گذاری دندان نهفته باشد. در هر صورت جراحی دندان نهفته تحت نظر و تشخیص دندان پزشک صورت می‌گیرد.
اگر نهفتگی مربوط به دندان‌های عقل باشد، به دلیل عدم نیاز و کاربردی نبودن دندان‌های عقل جراحی دندان نهفته برای خارج کردن دندان از دهان انجام می‌شود. برای این نوع جراحی ابتدا موقعیت و فرم قرار گرفتن دندان عقل در لثه توسط دندان پزشک بررسی شده و پس از آن جراحی انجام می‌شود.
در روند جراحی دندان نهفته رعایت بهداشت و نیز داشتن دقت و تخصص کافی دندان پزشک ضروری است. زیرا در هنگام جراحی عصب‌های موجود در فک ممکن است دچار فشار شوند و تورم و درد زیادی پس از جراحی برای بیمار به وجود آورند.

جراحی دندان نهفته

خطرات عدم جراحی دندان نهفته
اگر برای اینگونه دندان‌ها به خصوص دندان عقل اقدام به جراحی دندان نهفته نکنید، ممکن است آسیب‌های بسیار جدی گریبان گیر دندان‌های سالم دیگر شما شود. در لیست زیر به برخی از این خطرات اشاره کرده‌ایم:
*تحلیل و استخوان دندان‌های مجاور دندان نهفته
*پوسیدگی دندان‌های مجاور
*چرخیدن و نافرم شدم دندان‌های مجاور
*شکستن فک (در موارد خاص) به دلیل فشار وارد شدن توسط دندان نهفته
*آسیب زدن به بریج و دندان‌های روکش شده
*ایجاد بیماری‌های لثه و عفونت‌های شدید
مراقبت‌های لازم پس از جراحی دندان نهفته
جراحی دندان نهفته شاید به خودی خود درد زیادی نداشته باشد زیرا بیماران در حین جراحی بی حسی دریافت خواهند کرد. علاوه بر این اگر برای جراحی از لیزر استفاده شود نیز این هرگونه فشار و درد کاهش پیدا می‌کند. اما درد اصلی و ورم صورت چند ساعت پس از جراحی شروع می‌شود. برای جلوگیری از مواجهه با این مشکلات و رفع آن‌ها چند توصیه برای شما داریم.
پس از اتمام عمل جراحی دندان نهفته برای قطع کردن خونریزی دندان ( طبیعی است و ممکن است چند ساعت نیز ادامه داشته باشد) می‌توانید از چای کیسه‌ای مرطوب استفاده کنید. چای با داشتن اسید تانیک می‌تواند به تشکیل لخته خون کمک کند.
اگر جراحی دندان نهفته نیاز به جراحی لثه نیز داشته باشد در اکثر موارد گونه‌ها و اطراف دهان ورم خواهد کرد. برای بهبود این ورم بهتر است یک تکه یک را با استفاده از یک پارچه به مدت 10 دقیقه روی نواحی ورم کردن مالش دهید. پس از ده دقیقه آن را کنار گذاشته و 20 دقیقه بعد دوباره آن را تکرار کنید. برای کم‌تر شدن ورم نیاز است چند بار در روز این کار تکرار شود.
معمولاً دندان پزشکان برای جلوگیری از بروز درد قبل و بعد از جراحی مسکن تجویز می‌کنند. که بهتر است تا چند روز این داروها را مصرف کنید.
برای پیشگیری از بروز هر گونه عفونت پس از جراحی دندان نهفته باید حتماً قبل و بعد از جراحی آنتی بیوتیک مصرف شود. بهتر است مصرف آنتی بیوتیک را مرتب و تا چند روز ادامه دهید.

ویژگی‌ها و تمایز ما در جراحی دندان نهفته
بسیاری از بیماران به دلیل ترس از جراحی و درد و ورم پس از آن حتی با دانستن وجود دندان نهفته از درمان آن خودداری می‌کنند. متخصصین ما در مطب دکتر پرورش با در اختیار داشتن پیشرفته‌ترین دستگاه لیزر و تجربه کافی، جراحی دندان نهفته را با کمترین عوارض برای شما انجام خواهند داد.
جراحی دندان نهفته اگر با دقت کافی انجام نشود ممکن است باعث شکستن استخوان فک شود. در این صورت بیمار باید 6 ماه برای درمان این شکستگی وقت صرف کند. این درمان در مطب ما توسط بهترین متخصصان فک و صورت انجام می‌شود که به جدیدترین و پیشرفته‌ترین دستگاه‌های روز دنیا نیز مجهز هستند.
بسیاری از بیماران حتی پس از تزریق بی حسی در طول جراحی دندان نهفته دچار درد می‌شوند. یکی از دلایل این درد کیفیت مواد بی حسی استفاده شده توسط دندان پزشک است. ما با استفاده از بهترین مواد بی حسی اجازه نمی‌دهیم بیماران حتی کمترین سوزش و درد را در هنگام جراحی تجربه کنند.
جراحی دندان عقل اگر توسط دندان پزشک عمومی انجام شود، به دلیل قرار داشتن این دندان در کنار اعصاب فک و عروق فراوان ممکن است باعث بی حس شدن لب پایین و خونریزی‌های شدید برای بیمار شود. همانطور که گفتیم این کار در مطب ما توسط حرفه‌ای‌ترین جراحان فک و صورت انجام می‌شود تا عوارض آن به حداقل کاهش پیدا کند.